Kuzey Kıbrıs Hangi Konumda Bulunmaktadır?

Başkenti Lefkoşa olan Kuzey Kıbrıs’ın kuzeyinde 70 km mesafede Türkiye, doğusunda 102 km mesafede Suriye ve 165 km mesafede Lübnan, güney doğusunda 233 km mesafede İsrail, güneyinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve 347 km mesafede Mısır, kuzey batısında 835 km mesafede Yunanistan yer almaktadır. 

Kıbrıs’ın Yüzölçümü ve Nüfusu Ne Kadardır?

KKTC’nin yüzölçümü 3242 km² ve nüfusu 2019 yılında 350 bin’dir.

Kıbrıs’ta İklim Nasıldır?

Kıbrıs’ın iklimi Akdeniz iklimidir. Yazlar uzun ve sıcak (yaklaşık 40 santigrat derece); kışlar kısa, ılık ve yağışlı geçmektedir. Yıllık yağış ortalaması 500 mm’dir. Deniz suyu da yıl boyunca ılıktır, kışın deniz suyu ortalama 16 santigrat derece olmaktadır.

Kıbrıs’ta Hangi Dil Konuşulmaktadır?

Kıbrıs’ın dili, şivesi biraz farklı olmakla birlikte Türkçe’dir. İkinci dil olarak ise İngilizce oldukça yaygındır.

Kıbrıs’ta Kullanılan Para Birimi Nedir?

Kıbrıs’ın para birimi 2005 yılından beri resmi olarak Türk Lirası’dır.

Sembol: TL

Banknotlar: 200, 100, 50, 20, 10, 5 TL

Kuruşlar: 1 TL, 50, 25, 10 Kuruş (kr.) 

Kuzey Kıbrıs Hangi Saat Dilimine Bağlıdır?

Kuzey Kıbrıs yerel saati, Greenwich saatine göre 3 saat öndedir. (GMT+3)

Kuzey Kıbrıs’a Gelirken Evcil Hayvan Getirilebilir mi?

Yurtdışından Kıbrıs’a evcil hayvan getirmek mümkündür. Getirilmek istenen hayvanın izin işlemlerinin olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağını önceden öğrenmek için veteriner ofisi ile irtibata geçmekte fayda vardır, iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır:

Kyrenia Animal Rescue Society (KARS)

KARS Yardım Hattı/Fax: (0) 392 815 3390

Web Site: http://www.kartrnc.org

E-Posta: kar@kyreniaanimalrescue.org

Kuzey Kıbrıs’a Ulaşım Nasıldır?

Kuzey Kıbrıs’a ulaşım, hava ve deniz yoluyla sağlanmaktadır. Türkiye’den pek çok hava yolu şirketi ile ortalama 1,5 saatte adaya ulaşmak mümkündür; Mağusa ve Girne Limanları’na yaklaşık 3 saat süren gemi seferleri de bulunmaktadır. Avrupa ve İngiltere’den Ercan Havalimanı’na ve Güney Kıbrıs’taki Larnaka Havalimanı’na uçuşlar mevcuttur. Buradan Kuzey Kıbrıs’a geçiş için araba kiralamak, transfer ayarlamak mümkündür.

Kıbrıs’ta Sınırlardan Geçiş Nasıldır?

Avrupa vatandaşları için 2003 yılında kaldırılan sınır geçişi kısıtlaması sayesinde, Avrupa vatandaşları günün her saatinde sınırdan geçebilmekte ve sınırın herhangi bir tarafında istediği kadar vakit geçirebilmektedir. Şu anda geçiş yapılabilen 7 barikat mevcuttur; bunlardan yaya olarak geçilebilenler Lefkoşa’daki Ledra Palace ve Lokmacı barikatları, araba ile geçilebilenler ise Lefkoşa’daki Metehan (Kermia), Dikelya’da İngiliz üsleri yanındaki Beyarmudu (Pile), Mağusa’da Mağusa-Larnaka yolu üzerindeki Akyar, Güzelyurt yakınındaki Bostancı, Lefke’nin batısındaki Yeşilırmak barikatlarıdır.

Kıbrıs’ta Bankacılık ve Döviz İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

KKTC’de bankalar Pazartesi – Cuma günleri 08:00 – 12:00 ile 14:00 – 16:00 saatleri arasında açıktır. KKTC’de tüm para birimlerini Türk Lirası’na çevirmek mümkündür. Döviz büroları ve bankalar tarafından euroçekler, gezgin çekleri, yabancı para birimleri kabul edilmekte, değiştirilmektedir. Döviz kurunun yabancı ziyaretçiler için tatmin edici olması; ziyaretçilerin yemek, konaklama, alışveriş gibi ihtiyaçlarını karşılamalarında kolaylık sağlayacaktır. Birçok noktada ATM bulunmaktadır ve çoğu kredi kartı; otel, süpermarket vb. ödemelerinde geçerlidir.

Kuzey Kıbrıs’ta Toplu Taşıma Var mıdır?

Kuzey Kıbrıs’ta toplu taşımacılık yaygındır ve dolmuşlar yoğunlukla tercih edilmektedir. Girne – Lefkoşa, Girne – Mağusa, Mağusa – Lefkoşa arası dolmuşlar bulunmaktadır. Gün içinde sık olan şehir içi ulaşım, saat 19:00 sonrasında azalmaktadır; hafta sonları daha da seyrektir.Güney Kıbrıs’a toplu taşıma olmaması nedeniyle, Güney’e geçmek için araba kiralamak ya da taksi tutmak gerekmektedir.  Aynı şekilde tarihi yerlere de toplu taşıma yoktur ve araba kiralanması tavsiye edilir. Akol Grup olarak araba kiralama konusunda size yardımcı olmamızı isterseniz bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Kıbrıs’ta Araç Kiralama Yapılabilir mi?

İngiliz sürüş ehliyetine ya da geçerli uluslar arası ehliyete sahip olanlar, ilk 12 ay boyunca araba kullanabilirler. Güney Kıbrıs’ta Larnaka Havalimanı’na inildiğinde araba kiralayarak sınırı geçmek mümkündür ancak sınırda sigorta için ödeme yapılması gerekmektedir. Kıbrıs’ta araç kiralamak diğer ülkelere göre daha ucuzdur ve tur operatörleri, oteller, araç kiralama şirketleri bu konuda yardımcı olabilir. Akol Grup olarak araba kiralama konusunda size yardımcı olmamızı isterseniz bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta Trafik Kuralları Nasıldır?

Kuzey Kıbrıs’ta trafik soldan akar ve yol işaretleri uluslararasıdır. Kuzey Kıbrıs’a giren araçların girdiklerinde sigortalanmaları gerekmektedir. Azami hız 100 km/hr olup emniyet kemerleri her zaman takılı olmalıdır. Sürüş esnasında telefon kullanmak ve içkili araba sürmek yasalara aykırıdır.

Kıbrıs’ta Telefon Görüşmeleri Nasıl Yapılmaktadır?

Yurtdışından sabit hatları ararken, uluslararası arama kodu olan 00 90 392’nin ve sonrasında yedi haneli yerel telefon numarasının girilmesi gerekmektedir. Mobil numaralarını aramak için yalnızca 00 90 kodunu yazıp arkasına ve mobil numarasındaki ilk sayı olan 0’ı atarak numarayı girmek yeterlidir. Mobil numaraları genellikle 533, 542 veya 548 ile başlamaktadır. Telefon kulübeleri ve telekomünikasyon ofislerinden telefon kartı satın almak mümkündür.

Kıbrıs’ta Ne Yenir?

Kuzey Kıbrıs’ta çok farklı restoran ve yiyecek alternatifleri mevcuttur. Çeşitli seçkin menüler sunan oteller, geleneksel Kıbrıs restoranları, aile restoranları, kaliteli yemek ve şarap sunan alakart mekânlar, fast food yiyecek sunan mekânlar, kahve içilebilecek kafeler ve çok daha fazlasını Kuzey Kıbrıs’ta bulabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta Nerede Kalınır?

Kuzey Kıbrıs'ta butik otellerden tatil köylerine, plaja yakın tesislerden lüks otellere kadar birçok seçenek vardır.

Kıbrıs’ta Elektrik Voltajı Nedir ve Elektrik Fişleri Kaç Uçludur?

Güç 220/240 V AC, 50 HZ olup fişler genellikle İngiliz kare üç pinli şekildedir. 

Kıbrıs’ın Tarihi Mekânları Nelerdir?

Kıbrıs tarihi yerlerine, “Kıbrıs’ta Yaşam” sekmesinde yer alan “Kıbrıs’ta Tarihi Yerler” başlığımızın altından ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Hangi Aktiviteler Yapılabilir?

Kıbrıs’ta yapılabilecek aktivitelere,  “Kıbrıs’ta Yaşam” sekmesinde yer alan “Kıbrıs’ta Neler Yapılır?” başlığımızın altından ulaşabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ın Ünlü Plajları Hangileridir?

Kuzey Kıbrıs’ın başlıca kumsalları;*Altın KumsalAltın Kumsal; açık mavi denizi, kumlu sahili ile Akdeniz'in el değmemiş plajlarından biri olarak ve Karpaz Yarımadası boyunca 2 km uzanarak, sahil kenarında yürüyüş yapma ve masmavi sularda serinleme imkânı sunuyor.*Long BeachGazimağusa ile Boğaz Köyü arasında yer alan, Mağusa’ya 10 dakikalık sürüş mesafesinde bulunan Long Beach, 3 km'den fazla alana yayılmaktadır. Sahil şeridindeki uzun kıyısı, altın kumu, berrak denizi sayesinde Kuzey Kıbrıs'ın en popüler plajları arasında yer almaktadır ve yakın zamanda yeni yürüme ile bisiklet yolu, çocuk oyun alanı, yetişkinler için açık spor aletleri eklenerek keyifli bir vakit geçirme alanına dönüştürülmüştür. Yapılabilecek çeşitli aktivitelerin içinde rüzgar sörfü, yamaç paraşütü, tüplü dalış bulunmaktadır. Her geçen gün gelişmeye devam eden Long Beach’e ilerleyen dönemlerde yeni spor kortları, kafeler, rekreasyonel park ve amfitiyatro yapılacaktır. Şu anda sahil şeridinin yanında bir balık restoranı ve süpermarket mevcuttur. *Glapsides PlajıMağusa’da kıyı şeridi boyunca kilometrelerce uzanan halka açık Glapsides Plajı, tertemiz bir denize ve bembeyaz bir kumsala sahiptir. Sığ, sakin denizi ile çocuklar için de uygundur. Plajda şezlong, duş, restoran, jet ski ile pedallı tekneler bulunmaktadır. DJ, restoran, bar her zaman aktiftir.

Kıbrıs’ın En Ünlü Eğlence Mekânları Hangileridir?

- Kıbrıs’ta Gece Kulüpleri & DiskolarKuzey Kıbrıs’ın başlıca gece kulüpleri, diskoları;Escape Beach Club: AlsancakCage Club: AlsancakTango to Buddha: AlsancakBarcode: GirneClub 27: MağusaKybele: Mağusa- Kıbrıs’ta Bar & PublarKuzey Kıbrıs’ın başlıca gece bar ve pubları;Cadı Kazanı Café Bar: LefkoşaNarnia: LefkoşaPaddys Irısh Restoran ve Pub: LefkoşaZephyr: LefkoşaShamrock: MağusaMonks Inn: MağusaDe Molay: MağusaCream Bar: GirneEgo Bar: GirneTunnel: Girne 

Kuzey Kıbrıs’ta Sinema Var mıdır?

Kuzey Kıbrıs’ta sinema keyfi yapabilirsiniz. KKTC’de sinemalar, vizyona yeni giren filmlere yer vermekte ve her hafta yenilenmektedir. Görüntü ve sesin yüksek kalitede sunulması için tüm sinema salonları, modern teknolojiyle donatılmıştır. Sinemaların çoğu, aynı anda farklı filmlerin gösterimini yapabilmek amacıyla birden çok salona sahiptir. Mağusa’da, Lefkoşa’da, Girne’de Lemar ve Galleria sinemaları bulunmaktadır.

Kıbrıs’ta Kumar Yasal mıdır?

Kuzey Kıbrıs kumarhaneleri şansınızı denemeniz için size yasal olarak fırsat sunar.  Başlıca KKTC kumarhaneleri arasında; Arkın Palm Beach, Artemis, Merit Otel, Elexus, Nuhun Gemisi ve Golden Tulip yer almaktadır.

Kıbrıs’ta Eğitim Nasıldır?

Kıbrıs’ta eğitim seviyesinin Türkiye ile birçok Avrupa ülkesine göre daha yüksek ve kaliteli olduğunu söylemek mümkündür. Ailesi ile birlikte Kıbrıs’a taşınmak isteyenler için birçok okul seçeneği bulunmaktadır. Aktif olarak KKTC’de üniversite sayısı 18’dir, izinleri tamamlanan ve yakında eğitime başlayacak olan üniversitelerin eklenmesi sayesinde bu sayı 26’ya yükselecektir. KKTC’de öğrenci sayısı ise 100 binden fazladır; her geçen gün de, %12 - %15 artış olmaktadır.Ulaşmak isteyeceğiniz Kıbrıs Üniversitelerinden birkaçının iletişim bilgilerine aşağıda yer verilmiştir:EMU (Doğu Akdeniz Üniversitesi)E-Posta: info@emu.edu.trTel: 0090392 365 4444NEU (Yakın Doğu Üniversitesi)E-Posta: info@neu.edu.trTel: 0090392 223 6464CIU (Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi)E-Posta: info@ciu.edu.trTel: 0090392 671 1111GAU (Girne Amerikan Üniversitesi)E-Posta: info@gau.edu.trTel: 0090392 650 2000LEU (Lefke Avrupa Üniversitesi)E-Posta: webmaster@lefke.edu.trTel: 0090392 660 2000

Kıbrıs’ta Yaşam Pahalı mıdır?

Kuzey Kıbrıs’ta 4 kişilik bir ailenin sabit giderleri elektrik, telefon, su ve diğer harcamalar olmak üzere aylık £150 - £200 arasında olacaktır. Yıllık vergi £80 civarındadır.

Kuzey Kıbrıs’ta Yaşamanın Avantajları Nelerdir?

Hayal ettiğiniz yeni yaşama Kuzey Kıbrıs’ta başlamanız için pek çok neden var! -Huzurlu Yaşam Kuzey Kıbrıs’ta; büyük şehirlerdeki stresli, yorucu yaşama son vererek huzurlu, kendinize vakit ayırabileceğiniz,  güven içindeki yaşama merhaba diyebilirsiniz. -Aynı Dil Şivesi biraz farklı olsa da Kuzey Kıbrıs’ta konuşulan dil de Türkçedir; böylece dil öğrenmek zorunda kalmazsınız.-Aynı Para BirimiKuzey Kıbrıs’ta kullanılan para biriminin de TL olması sayesinde, hiç zorluk yaşamayacaksınız.-Uygun Fiyatlı EvDiğer ülkelerde çok yüksek olan emlak fiyatları, Kuzey Kıbrıs’ta Türkiye’nin bile çok altındadır ve hayalinizdeki eve kavuşmanız için tüm kolaylıkları sunmaktadır.-Her Daim GüneşAkdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Kuzey Kıbrıs’ta kışlar kısa ve yumuşak geçmektedir. Böylece size her zaman sıcacık gülümseyen Güneş’in verdiği pozitif enerjiye ve hareketliliğe sahip olabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta Doğal Gaz Var mıdır?

KKTC’de doğal gaz boru hattı bulunmamaktadır ve ihtiyaçlar tüp ile karşılanmaktadır. Merkezi ısıtma sistemi için de, dışarıya kurulan takviye gaz tankından yararlanılmakta, bunun için aylık £100-£200 ödenmektedir.

Kıbrıs Su Kaynakları Nelerdir?

KKTC’de şehir içindeki evlere su, şebeke hattı tarafından sağlanmaktadır. Şebeke suyu kullanım için iyidir ancak içme suyu olarak kullanılmamaktadır. Şehir dışındaki evler ise suyu yer kuyusundan ya da tankerden temin etmektedir. Yüzme havuzları tanker ile doldurulmaktadır. Türkiye’den KKTC’ye yapılan su boru hattı ile birlikte ada hayatında birçok yeni gelişme olacaktır.

Kuzey Kıbrıs’ta Çöp ve Temizlik Hizmeti Verilmekte midir?

İki haftada bir verilen temizlik hizmeti düşük maliyetlidir. KKTC’de geri dönüşüm henüz yoktur ancak ilerleyen dönemlerde bu konuda çalışmalar yapılacaktır.

Kuzey Kıbrıs’ta Araç İthalatı Yapılabilir mi?

Kuzey Kıbrıs’a, en fazla 5 yaşında olan sağ direksiyonlu araçları getirmek yasaldır. Aracın motor gücü, yaşı ve ağırlığı değerlendirilerek gümrük masrafları hesaplanır. Araç ithalatı yapmadan önce, getirilmek istenen araçla ilgili detayları yetkili acenteden araştırmakta fayda vardır.

Kuzey Kıbrıs’ta Hangi Günler Tatildir?

Kuzey Kıbrıs tatil günleri aşağıdaki şekilde belirlenmiştir, dini bayram tarihleri ise her yıl değişiklik göstermektedir:Yeni Yıl: 1 OcakÇocuk ve Gençlik Bayramı: 23 Nisanİşçi Bayramı: 1 MayısGençlik ve Spor Bayramı: 19 MayısBarış ve Özgürlük Bayramı: 20 TemmuzZafer Bayramı: 30 AğustosTürkiye Cumhuriyeti Bayramı: 29 EkimKuzey Kıbrıs Cumhuriyet Bayramı: 15 Kasım

Kuzey Kıbrıs Acil Telefon Numaraları Nelerdir?En önemli KKTC acil telefon numaraları aşağıda belirtilmiştir:

Ambulans: 112Polis: 155İtfaiye: 199Orman Yangını: 177

Kuzey Kıbrıs’ta Sağlık Hizmetleri için Ulaşılabilecek Telefon Numaraları Nelerdir?

KKTC’de sağlık hizmetleri için ulaşabileceğiniz telefon numaraları aşağıda belirtilmiştir:Ambulans: 112Girne Hastanesi: +90 392 815 2266Lefkoşa Hastanesi: +90 392 228 5441Gazimağusa Hastanesi: +90 392 366 2876Güzelyurt Hastanesi: +90 392 714 2125

Kuzey Kıbrıs Alan Ölçüleri Nelerdir?

KKTC'de arsa/arazi alım satımlarında sıklıkla dönüm, evlek ve ayak kare (ay2) ölçü birimleri kullanılmakta, 1 dönümün metre kare (m2) karşılığı farklılık göstermektedir. KKTC ölçü birimleri aşağıdaki gibidir:1 Dönüm = 4 Evlek = 14.400 ay2 = 1.338 m2 1 Evlek = 3600 ay2 = 334,5 m2 1 m2 = 10,76 ay2

KKTC’ye Nasıl Eşya Taşınır?

Birçok ülkeden Kuzey Kıbrıs’a gemi ile ikinci el eşyaları taşımak mümkündür. Kuzey Kıbrıs’a eşyaların gemi ile ulaşması yaklaşık 3-6 hafta sürmektedir.  Her türlü ev eşyası, bir kere olmak şartı ile vergiden muaf olarak taşınabilir. Yeni eşyaları taşımak için ise, gümrük dairesinin uyguladığı vergilerin ödenmesi gerekmektedir.

YASAL MEVZUAT

Kuzey Kıbrıs Pasaport ve Vize İşlemleri Nasıldır?

İngiltere ve Avrupa Birliği vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret etmeleri için vizeye gerek yoktur; geçerli bir kimlik ve pasaport yeterlidir. Varıldığında pasaportunun damgalanmasını istemeyenler, damgalanmak üzere pasaport niteliğindeki kâğıdı talep edebiliriler.Kuzey Kıbrıs’ta ikamet durumunda vize gereklidir. Büyük Britanya ve başlıca Avrupa ülkeleri vatandaşları, giriş esnasında otomatik olarak 3 aylık vize alırlar. Sürekli olarak yerleşme durumu belirtilerek ikamet iznine başvurulması halinde, bu sürenin uzatılması mümkündür. Vize sürecinin uzun ve yorucu olması nedeniyle bir avukat tutmakta fayda olacaktır.

Kuzey Kıbrıs’ta Yaşamak için Vize Gerekli midir?

Kuzey Kıbrıs’ta ikamet durumunda vize gereklidir. Büyük Britanya ve başlıca Avrupa ülkeleri vatandaşları, giriş esnasında otomatik olarak 3 aylık vize alırlar. Sürekli olarak yerleşme durumu belirtilerek ikamet iznine başvurulması halinde, bu sürenin uzatılması mümkündür. Vize sürecinin uzun ve yorucu olması nedeniyle bir avukat tutmakta fayda olacaktır.

KKTC’de İkamet ve Yurttaşlık için Gerekli Koşullar Nelerdir?

Kuzey Kıbrıs’ta ikamet etmek için; başvuru yapılması gerekmektedir. Adaya gelindiğinde otomatik olarak 3 aylık turist vizesi verilmektedir. Vize bitiş tarihinden sonra ziyaretçinin tatiline devam etme veya mülkiyet alma durumu var ise, KKTC’de geçici ikamet izni için Muhaceret Dairesi’ne başvuru yapılmalıdır. KKTC’de vatandaşlık almak için; 10 yıl ve üzeri yaşamış olmak gerekmektedir.

Oturma İzni Almak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

KKTC’de herhangi bir izin almadan talep doğrultusunda ya da resmi makamların takdiri ile 3 aya kadar kalma süresi tanınmaktadır. Mülk sahibi olunması durumunda da başvuru dâhilinde KKTC’de oturma izni alınabilmektedir. KKTC vatandaşı olmayan kimselerin Kuzey Kıbrıs’ta emlak satın almak için KKTC Devletinden “Emlak Alım İzni” çıkartmaları gerekmektedir. Kuzey Kıbrıs’ta izin işlemlerini, mülkiyetin satın alma belgesi ile birlikte başlatmak mümkündür. Bu süreç 3 – 6 ay içerisinde tamamlanmaktadır.

Yabancı Uyruklu Kişiler Kuzey Kıbrıs’tan Nasıl Emlak Alabilir?

Kuzey Kıbrıs’ta yasal sistem İngiltere’dekiyle aynıdır ve mülk alma işlemleri kolaydır. Yasal belgeler İngilizce’dir ve Kuzey Kıbrıs’ta İngilizce ve Türkçe konuşabilen çok sayıda kabul görmüş avukat bulunmaktadır. Alacağı mülke karar veren alıcı, satın alma işlemleri için gerekli tüm prosedürleri yerine getirmelidir. Satın alma süreci 4-6 ay gibi kısa bir zamanda tamamlanmaktadır fakat işlemlerin onaylanması aşamasında geçen süre zarfında, satın alınan mülkiyeti kiralamak veya satmak mümkündür.KKTC vatandaşı olmayanlar, Kuzey Kıbrıs'ta emlak satın almak için KKTC Devleti’nden "Emlak Alım İzni" çıkarmalıdır. "Emlak Alım İzni" olmadan tapu devir işlemleri yapılamaz. Satın alınacak emlak seçildikten ve fiyat konusunda anlaşıldıktan sonra, bir avukat aracılığı ile alıcı ve satıcı arasında; fiyat, zaman, ödeme&teslimat koşulları, emlak detayları gibi konuları barındıran bir satış sözleşmesi (kontrat) imzalanır. İki tarafın da imzalaması halinde satış gerçekleşir. Vergi Dairesi’ne onaylattırılan satış sözleşmesi, şu anki yasaya göre kontrat fiyatı üzerinden %0.5 olan pul ücreti  ödenerek (21 gün içinde), yine 21 gün içinde Tapu Dairesi’ne kaydettirilmelidir. Böylece alıcının mülkiyet hakkı, hukuki açıdan yasallık kazanır. Satılan gayrimenkulün üçüncü şahısların tasarrufuna veya mülkiyetine geçmeyeceğine dair bir taahhütname de satıcı tarafından Tapu Dairesi’ne kaydettirilmelidir.Ödeme gerçekleştikten ve alım izni çıktıktan sonra emlak tapusu alıcının adına çevrilir. Alıcı ve satıcının satış sözleşmesindeki yükümlülüklerini yerine getirmeleri sonrasında satıcı; konutun mülkiyetini, konutun bulunduğu Kaza Tapu Dairesi’nde alıcıya devreder. Alıcı, satın aldığı gayrimenkulün "Tapu Devir Harcını" ödemekle yükümlüdür. Tapu Devir Harcı, Tapu devri yapılacağı zaman Kuzey Kıbrıs Tapu Dairesi'ne ödenmektedir. Alıcının ilk gayrimenkulü ise; indirimli olarak satın alınan gayrimenkulün satış fiyatının %3'ü kadar olan devir harcı ödenmektedir. İndirimden yararlanan herkes için bu oran %6'dır.Mali açıdan yasal hâle gelen taşınmaz malın, yabancı adına kaydı için KKTC’de Bakanlar Kurulu’na başvuru yapılması ve Bakanlar Kurulu’ndan satın alma izninin alınması gereklidir.Yabancı uyruklu kişiler, Kuzey Kıbrıs’ta kayıtlı yerel şirketlerinin olmaması durumunda, Kuzey Kıbrıs'tan kişi başına 5 dönüme kadar 1 ev veya en fazla 1 dönüm büyüklüğünde arazi alabilirler. Evli çiftler 1 kişi olarak kabul edilir, ancak soyadları farklı ise 2 ayrı gayrimenkul alma imkânları olabilir. Birden fazla taşınmaz mal veya 1 dönümden daha büyük mal alınmak istenilirse, yedi emin kullanmak veya KKTC’de şirket kurmak gerekmektedir. Söz konusu taşınmaz mal üzerinde bulunan inşaat ve/veya ev için inşaat izin ruhsatı alınmalı, satın alınacak taşınmaz mal üzerinde herhangi bir ipotek ve/veya engel olmamalı, satıcı gerçek mal sahibi olmalıdır.İzin işlemleri olumlu sonuçlandıktan sonra, satın alınan mülkiyetin m2’si için Vergi Dairesi’ne senelik 1 ile 1,50 TL harç yatırmak gerekmektedir. Bu tutarın, isme kayıtlı her mülkiyet için senelik olarak ödenmesi gerekmektedir.Yabancı şirketler için ise bu prosedürler farklıdır.

KKTC’de Gayrimenkul Satın Alırken Gerekli Belgeler Nelerdir?

Pasaport: Satın alma işlemlerini başlatmak için gereklidir.Temiz Kâğıdı: Yabancı uyruklu vatandaşlar, kendi ülkelerinde hizmet veren polis ofisinden alacakları temiz kâğıt belgesini Kuzey Kıbrıs’ta bulunan devlet ofislerine sunmalıdır. Belge İngilizce veya Türkçe olabilir.

KKTC’de Gayrimenkul Satın Alırken Hangi Vergiler Ödenmektedir?

Pul Harcı: Yapılan satış sözleşmesi üzerinden %0.5 pul harcı alıcı tarafından 21 gün içinde  ödenmelidir. Böylece sözleşme mali açıdan yasal hale gelmektedir.Taşınmaz Mal Devir Harcı: %6 ödenmesi gereken harç, alıcının ilk gayrimenkulü ise %3 olarak ödenmelidir. Tapu için ödeme; tapu, isme kayıt olduğu zaman Tapu Dairesi’ne, anahtar tesliminden birkaç ay sonra da yapılabilmektedir. Bu yüzdelikler, satış fiyatı üzerinden değil, devletin taşınmaz mala verdiği değer üzerindendir. Ve bu değer de genelde gerçek satış fiyatının kayda değer bir şekilde altındadır. KDV: %5 KDV alıcı tarafından ödenmelidir. Ancak satıcı profesyonel değilse ödenmesi gerekli değildir.Stopaj: Satıcı tarafından Vergi Dairesi’ne ödenmelidir. Kâr amacı güden satıcılar (müteahhit) için %4.25 olan bu oran, kâr amacı gütmeyen (sahibinden) satıcılar için %3,5’tir.*Hibe yoluyla devirlerde farklı vergiler uygulanır; anne ve babadan evlada hibe %0.2, eşten eşe hibe %0.4, dededen toruna hibe %0.4 + maliyeye stopaj ödenmelidir.

Kuzey Kıbrıs’ta İzin İşlemleri için Gerekli Başvurular Mülkiyet Satın Almadan Önce Yapılabilir mi?

Kuzey Kıbrıs’ta izin işlemleri mülkiyet satın alma belgesi ile birlikte başlamaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta Satın Alma İzni Alamama Durumunda Nasıl Bir Riskle Karşılaşılır?

2008’de yürürlüğe giren yasa ile birlikte; satın alma işleminde gecikme yaşayan vatandaşlar için Tapu ve Kadastro Dairesi, alınan mülkiyetin satış sözleşmesini alıcı adına kayıtlara geçirirken hem evin bir başkası tarafından kiralanmasını veya satışı ile ilgili herhangi bir durumu ortadan kaldırmakta hem de alıcının %100 korunmasını sağlamaktadır. Sözleşmenin imzalanmasından sonra en geç 21 gün içinde Tapu ve Kadastro Dairesi’ne kaydın yapılması gerekmektedir. Bu işlem yapılırken, satış sözleşmesi üzerinden hesaplanan %0.5 pul ücreti ve 65TL’lik kayıt ücreti ödenmektedir.

Satın Alma İzni Alınamaması Durumunda Neler Yapılabilir?

Satın alma izni iptal edilmiş ise; vekâletname vermeniz durumunda en yakın akrabalardan biri, satın alınan mülkiyet ile ilgili tüm işlemleri yapabilir.

Kuzey Kıbrıs’ta Yasal Olarak Kaç Tane Taşınmaz Mala Sahip Olabilirim?

Kuzey Kıbrıs’ta kayıtlı yerel bir şirkete sahip olmayanlar, kişisel olarak ancak tek bir taşınmaz mala sahip olabilirler ve yabancıların satın alma hakkı bir dönümle sınırlandırılmıştır.

Kıbrıs’ta Kat İrtifakı Yasası Nedir?

Kuzey Kıbrıs Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Yasası, tamamlanmamış, hatta başlanmamış ancak bütün izinleri alınmış ve tapu kütükleri açılmış inşaatlardan mal almak isteyen alıcılara “Kat İrtifak Koçanı” verilmesini öngörmektedir. Hem müteahhidi hem alıcıyı hem de bankayı korumayı hedefleyen yeni yasanın hayata geçmesiyle alıcıya verilecek “Kat İrtifak Koçanı”, “Kat Mülkiyeti Koçanı”na geçiş öncesinde mal sahiplerine hukuki teminat sağlamaktadır. Eski yasanın revize edilmesi ve yeni unsurların eklenmesiyle hazırlanan yeni yasayla alıcının ödeme şekli de değişmektedir. Alıcı, kat irtifakını aldığı binayı bankaya ipotek gösterip, para alacak ve gerekirse müteahhide verip, inşaatını tamamlayacaktır. Buna göre müteahhit hiçbir zaman kat irtifakı sahiplerinden izin almadan bir şey yapamamaktadır. Müteahhit, inşaat yapacağı araziye ipotek koyamamaktadır. İpotek koyması halinde, hiç kimseye satamamaktadır ve Kat İrtifak Hakkı’nı kimseye verememektedir. Böylece alıcılar garantiye alınmaktadır. İpotek olan araziler Kat İrtifak Yasası’na tabi olamayacağı için, hiçbir risk olmadan mal alınabilmektedir. Yasayla, apartman yaşamı da denetim altına alınmaktadır; sigortalama ile apartmanlara yönetici atanması zorunlu hale getirilmektedir.

Kıbrıs’taki Farklı Koçanların (Tapuların) Birbirinden Farkı Nedir?

KKTC'de yasal olarak, KKTC koçanları denilen tek koçan bulunmaktadır fakat malların kökeni bakımından koçanlar üç farklı kategoride değerlendirilmektedir: Türk Koçanlı Mallar: 20 Temmuz 1974'ten önce Kıbrıslı Türklerin ya da Rum/Yunan olmayan yabancı vatandaşların sahip oldukları mallardır. Bu koçanlar uluslararası devletler ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından da yasal kabul edilmektedir. Eşdeğer Koçanlı Mallar: 1974'ten önce Rumlara ait olan, 1974'ten sonra Güney'den gelen Kıbrıslı Türk Göçmenlere, Güney Kıbrıs'taki mallarına karşılık olarak eşdeğer puanla verilmiş mallardır. Bu koçanlar çeşitli şartlara bağlı olarak uluslararası yasalara göre geçerli sayılmaktadır. Tahsis Koçanlı Mallar: 1974'ten önce Rumlara ait olan, 1974'ten sonra KKTC devletinin önce üçüncü kişilere kiralayıp sonra koçan verdiği mallardır.

Kıbrıs’ta Konut Kredisi (Mortgage) Çeşitleri Nelerdir?

Sabit Faizli Konut Kredisi: Sabit faizli konut kredisinde; kredi alımı sırasında ilan edilen faiz, vade sonuna kadar değişiklik göstermez ve aylık ödemeler sabittir. Ödeme planı en başta belirlenir, vade süresince geçerliliğini korur. Sabit faizli konut kredisi genellikle 120 aya kadar verilmektedir ancak bazı bankalar 180 - 240 aya kadar vade seçeneği sunabilmektedir. Alınmak istenen kredi miktarının tamamına kredi veren bankalar vardır ancak; genellikle kredi kullanım oranları, satın alınacak konutun %70-%75’i aralığındadır. Değişken Faizli Konut Kredisi: Değişken faizli konut kredisinde; başlangıç faiz oranı sabit faizli konut kredisinin oranıyla aynıdır fakat bankanın opsiyonuna göre en başta belirlenmek kaydıyla aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık bazda enflasyon ve diğer ekonomik gelişmeler doğrultusunda faiz oranı yenilenmektedir. Değişken faizli konut kredisinin Düşen/Azalan Faizli, Değişken Faizli konut kredisi şeklinde alt versiyonu da bulunmaktadır. Bu ürünü kullanmak için banka, hizmet bedeli adı altında bir ücret alır. Bu ücret tek bir defa alınır ve daha sonra herhangi bir ücret talep edilmez. Bazı bankalar ise her yıl için kullanılacak faiz oranını önceden ilan eder ve tüketicinin kullanmak istediği vadeye göre her yıl için ödenecek taksitleri önceden belirleyebilir.

KKTC’de Şirket Kurmak için Gerekli Koşullar Nelerdir?

KKTC’de şirket kurma şartları, şirketin hedefine bağlıdır. Eğer şirketin hedefi taşınmaz mallarsa, şirket Kıbrıs vatandaşı olmayanlar tarafından denetlenemez ve şirketin hissedarlarının, yöneticilerinin çoğunluğunu yabancı uyruklular oluşturamaz.KKTC’de bir iki hafta içinde şirket kurulabilir. KKTC’de şirket kurmak için gerekli belgeler şöyledir: Ortaklık ve sözleşme belgesi maddeleri: Avukat tarafından Türkçe olarak şirket hedeflerini kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır. Şirket kuruluş belgeleri: Avukat tarafından hazırlanmalıdır. Her bir yabancı uyruklu hissedarın pasaport fotokopisi: Pasaportun orijinali, KKTC yetkili mercileri tarafından görülmelidir, bu mümkün değilse, pasaportun kopyası, kendi ülkelerindeki KKTC elçiliğine ibraz edilmelidir. Her bir yabancı uyruklu yönetici için pasaport kopyası: Yöneticilerin, kendi ülkelerindeki İçişleri Bakanlığı veya Polis Departmanı’ndan, hiçbir suça karışmadıklarına dair sertifika almaları gerekmektedir. Sertifika, kendi ülkelerindeki KKTC hükümeti tarafından onaylanmalıdır. Eğer yabancı uyruklu yöneticiler varsa, KKTC’de bir banka hesabına yatırılmak üzere ve şirketin herhangi bir vergi yükümlülüğünün altına girmemesi için 18 ay boyunca bloke edilmek kaydıyla, depozito olarak 10,000TL yani yaklaşık £4,000 istenecektir. Bu para depozito olarak yatırıldığında, bankadan bir sertifika istenecek ve KKTC Vergi Dairesi’ne verilecek, yine Vergi Dairesi’nden alınacak buna eş bir sertifika, KKTC Şirket tescil kurumuna sunulacaktır. Kıbrıs yasalarına göre, yabancı uyruklu hissedarları olan şirketin sermaye hissesi, şirketin kuruluş tarihinde tamamen ödenmiş olmalıdır. KKTC’deki şirketler için minimum sermaye hissesi yaklaşık $100,000 civarındadır. Bu miktar KKTC’de banka hesabında depozito olarak korunmalı ve şirket kurulana/birleşene dek bloke edilmelidir. Para depozito edildiğinde, bankadan bir sertifika alınacak ve KKTC’deki Şirket Tescil Kurumu’na sunulacaktır. Avukat tüm bu süreçlerde yardımcı olacaktır.

Kuzey Kıbrıs’ta Finansal ve Resmi İşlemlerin Geçerliliğini Nasıl Sağlayabilirim?

Finansal, resmi işlemlerin geçerliliğini ve takibini sağlamak için bir avukatın tutulması zorunlu olmamakla birlikte tavsiye edilmektedir. Avukat ücret dâhilinde, yerel hükümet kurumlarındaki işlemleri takip etmektedir. Aynı zamanda satış sözleşmesini kontrol ederek sözleşmenin yasal ve geçerli olmasını sağlamaktadır.

Bir Avukatın Kuzey Kıbrıs’ta Alacağı Ücret Ortalama Ne Kadardır?

Avukatlar genellikle satış sözleşmesi için 1000 GBP – 1300 GBP ve izin için de 300 GBP almaktadırlar. Bu ücret, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak için gerekli tüm başvuruları içermektedir. Bununla birlikte avukatlar, yapılan işlemlerin geçerliliği ve yasallığıyla ilgili de yardımcı olmaktadırlar.

Kuzey Kıbrıs’ta Nasıl Lisanslı Emlakçı Olunur?

KKTC İçişleri Bakanlığı’na göre; emlakçı lisansı için aşağıdaki şartların sağlanmış olması gerekmektedir:

1- KKTC vatandaşı olmak 2- 21 yaşını doldurmuş olmak 3- En az lise veya dengi bir okuldan mezun olmak 4- Bir yıldan fazla hapis cezası almamış olmak veya rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık,  sahtekârlık, ırza geçme, hileli iflas vb. yüz kızartıcı suçlardan dolayı mahkum olmamış olmak 5- Son iki yılda çek yasağına girmemiş olmak 6- Gelir ve Vergi Dairesi’nden temin edeceği vergi borcu olmadığına dair belgeye sahip olmak 7- Herhangi bir Tapu ve Kadastro Dairesi memuru ile evli olmamak veya birinci derece akrabalık bağına sahip olmamak

YATIRIM

Kuzey Kıbrıs’ta Yatırım Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmanın avantajlarına, “Yatırım Rehberi” sekmesinde yer alan “Kıbrıs’ta Yatırım” başlığımızın altından ulaşabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta Gayrimenkule Yatırım Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Gayrimenkule yatırım yapmadan önce, gayrimenkul fiyatlarını belirleyen faktörleri dikkate almakta fayda olacaktır. Bu faktörlerden biri, şehir merkezi faktörüdür. Bir gayrimenkulün şehir merkezinde yer alması; devlet dairelerine, sosyal aktivitelere vb. yakınlığından ve bu yakınlığın getirdiği vakit kazanımından dolayı her zaman avantajdır. İkinci bir faktör insan psikolojisi ve bu psikolojinin yarattığı moda akımıdır. Buna göre şehirlerin batıya doğru büyüdüğünü ve modernleştiğini, yeni neslin tercihinin de bu yönde olduğunu görmek mümkündür. Yani şehir merkezine yakınlık ile batıya doğru genişleme; fiyat farklılıklarını belirleyen önemli faktörlerdendir. Dolayısıyla bu faktörleri göz önünde bulundurarak moda olan yere yatırım yapmak da kazandıracaktır.

Kuzey Kıbrıs’ta Emlak Alımlarında Sezon Etkisi Nasıldır?

K.K.T.C Emlak piyasasında alım ve satımların yüksek olduğu iki sezon bulunmaktadır:İlkbahar - Yaz Aylarını Kapsayan Dönem:  Mart’tan Temmuz ortasına kadar, evlilik hazırlıkları yapan gençlerin KKTC’de villa veya apartman dairesi aldığı görülmektedir. Evlenecek gençler evlilik tarihinin 2,5-3 ay öncesinden, yuva kuracakları yeni ev veya apartman dairelerini seçmekte ve yerleşme hazırlıklarına başlamaktadırlar. İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin yaz tatili nedeniyle yoğun ilgi gösterdiği bu dönemde, Kuzey Kıbrıs’taki arsalara da talep olmaktadır. Eylül – Aralık Aylarını Kapsayan Dönem:  Eylül’de okulların açılmasıyla başlayıp yılbaşı hazırlıklarının yapıldığı Aralık ortasına kadar gayrimenkul alımında artış gözlemlenmektedir. Özellikle Girne, Mağusa ve Lefkoşa bölgelerindeki daire, ev, villa ve arsa tipi gayrimenkullere, kiralık daire ve villalara talep artmaktadır. Bu döneme, yabancı emlak yatırımcıları da ilgi göstermektedir.

KKTC’de Yapı Maliyeti Ne Kadardır?

Kuzey Kıbrıs’ta inşaat maliyet fiyatları ortalama 500 Sterling civarındadır fakat inşaat süresince kullanılacak olan yapı malzemelerinin kalitesi, ilaveten talep edilen ekstralar ile birlikte maliyet fiyatı artabilmektedir.  

ALICILARA İPUÇLARI

Mülkiyet Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Satın alınması düşünülen mülkiyetin, askeri bölgeye yakınlığı öğrenilmeli ve izin işlemlerinin onayının verilip verilmeyeceği hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bununla birlikte, satın alma için polisten alınacak temiz kağıdı ile; daha önce suç işlenmediğinin ispat edilmesi gerekmektedir.Akol inşaat her türlü daire, residence, villa türünde konutlar inşa etmektedir.

Neden Gayrimenkul Danışmanlarına İhtiyaç Vardır?

Doğru fiyatlandırma yapabilmek, duygusal değil gerçekçi davranabilmek açısından gayrimenkul danışmanlarıyla çalışmak faydalı olacaktır. Önemli olan benzer evlerin hangi fiyattan satışa çıkarıldığı değil, hangi fiyattan satıldığıdır ve bunun araştırmasını kişisel olarak yapmak kolay olmamaktadır.

Nerelerde İnşaat Yapıyorsunuz?

Akol İnşaat, projelerini ağırlıklı olarak Gazimağusa’da yapmaktadır. Tüm projelerimiz ile ilgili detayları Projeler bölümünden inceleyebilirsiniz.

Ne Tarz Konutlar Yapıyorsunuz?

Daire Fiyatlarını ve Ödeme Planlarını Nasıl Öğrenebilirim?

Satışta olan proje ve dairelerimiz için sizleri Akol Grup satış ofisimize bekliyoruz.Fiyatları ve ödeme planları hakkında satış ekibimiz size yardımcı olacaktır.