KIBRIS’TA YATIRIM

Kıbrıs’ta yatırım yapmak için birçok sebebiniz var. Öğrenci sayısında ve nüfusta artış yaşayan KKTC’de yatırım kısa zamanda yüksek kâr oranıyla çok kazanmanızı sağlayacak. Haydi hep birlikte Kuzey Kıbrıs yatırım fırsatları nelermiş; inceleyelim…

KKTC’de Yatırım Fırsatları

1.KKTC Emlak Fiyatlarında Artış Yaşanması

Son yıllarda KKTC’de emlak ve inşaat sektörü olumlu gelişmelere sahne olmaktadır ve KKTC emlak fiyatları sürekli olarak hızlı artış göstermektedir. Yıllık ortalama artış %30 ve üzerinde seyretmektedir.

2.KKTC Üniversite ve Öğrenci Sayısında Artış Olması

Kuzey Kıbrıs’ta eğitim son yıllarda önemli gelişmeler göstermektedir, bu durum ülke ekonomisine de önemli katkılar sunmaktadır. Aktif olarak KKTC’de üniversite sayısı 18’dir, izinleri tamamlanan ve yakında eğitime başlayacak olan üniversitelerin eklenmesi sayesinde bu sayı 26’ya yükselecektir. KKTC’de öğrenci sayısı ise 100 binden fazladır; her geçen gün de, %12 - %15 artış olmaktadır. Böylece KKTC’de emlak ve yatırım açısından büyük fırsatlar oluşmaktadır.

3.KKTC Turizm Sektörünün Büyüme Göstermesi

Havaalanları, oteller, turistik tesisler sayesinde Türkiye ve yabancı odaklı yatırımlar artmakta, Kuzey Kıbrıs’ta turizm sektörü sürekli büyümekte, KKTC’de emlak talebini de beraberinde getirmektedir.

4.KKTC Proje Sayısının Artması

Girne ve Lefkoşa başta olmak üzere Kuzey Kıbrıs imar izni oranında yaşanan artış; lüks, modern, yatırım için kârlı proje sayısında da artışa neden olmuştur ve bu projelerdeki emlak yatırımları inşaat esnasında yatırımcılarına kazanç sağlamaya başlamaktadır. Var olan izinlerin devam etmesi, KKTC’de yeni proje yatırımları yapılmasına imkân vermektedir.

5.İngiliz Sterling’inin Düşük Seviyeye Gerilemesi

KKTC emlak sektörü söz konusu olduğunda en çok kullanılan para birimi İngiliz Sterling’inin, özellikle İngiltere’deki AB gelişmeleri nedeniyle son yılların en düşük seviyesine gerilemesi sonucunda, KKTC emlak yatırımı bakımından cazip hâle gelmiştir. Uzmanlar tarafından bu durumun geçici olduğunun belirtilmesi de, ortaya çıkan bu fırsattan en kısa sürede yararlanmayı gerektirmektedir.

6.KKTC’de Yabancı Yatırımını Arttırmak için Kolaylıklar Sunulması

Kuzey Kıbrıs’ta yabancı yatırımını arttırmak için devlet tarafından kolaylıklar sağlanmakta, böylece büyümeye katkıda bulunulmaktadır. Bu kolaylıklardan başlıcaları; emlak alımında oturma izni, şirket yatırımlarında kolay vatandaşlık, işlemlerin yapılmasında beyaz kimliğin avantaj sağlaması olarak sayılabilir. Böylece bürokratik işlemler daha rahat ve hızlı yürümektedir.

7.KKTC Kredi Kullanımı için Türkiye’ye Özel Uygulamalar Yapılması

Kuzey Kıbrıs’ın tüm ilçelerinde birçok Türkiye bankası yer almaktadır. Bu durum; hem finansal işlemler hem de KKTC yatırımları için özel şartlarda kredi sağlanmasına fırsat tanımış, bu kredilere Türkiye’den başvuruları kolaylaştırmıştır.

8.KKTC’nin Potansiyelinin Sürekli Artması

KKTC yeni havalimanı projesi ve Kuzey Kıbrıs’ın her geçen gün artan potansiyeli; emlak, inşaat, şirket yatırımlarının önünü açmaktadır. Ercan Havalimanı’nın, gittikçe artan Kuzey Kıbrıs yolcu sayısını karşılamakta yetersiz kalması, büyütme ile yenileme çalışmalarının başlamasını sağlamıştır ve kapasitenin şu ankinin 3 katına çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu ihtiyaç, Kuzey Kıbrıs’ın büyüdüğünün ve geliştiğinin en önemli göstergelerinden biridir.

9.KKTC Su Projesi Sayesinde İmkânların Çoğalması

Türkiye’nin katkıları ile tamamlanan Su Projesi sayesinde; Kuzey Kıbrıs’ın günlük kullanımda ve tarımda yaşadığı sıkıntılar sona ermiş, suyun önemli bir hammadde teşkil ettiği iş kollarında rahatlama meydana gelmiştir.

10.KKTC Liman ve Marina Projelerinin Etkisi

Başta Girne ve Karpaz olmak üzere; farklı bölgelerde inşa edilmiş ya da inşası devam etmekte olan Kuzey Kıbrıs liman ve marina projeleri, ilgili alanlardaki gelişim hızını, emlak değerlerini, dolayısıyla da yatırım fırsatlarını arttırmaktadır.Akol Grup olarak verdiğimiz hizmetler arasında yatırım ortaklıkları da bulunmaktadır. Detaylar için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın!