KUZEY KIBRIS

COĞRAFİ KONUMU

 
KKTC adanın kuzeyinde 3,355 kilometrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Akdeniz’in doğusunda yer alır. En yakın komuşuları, 70 km kuzeyde Türkiye, 100 km doğuda Suriye, 170 km güneydoğuda Lübnan ve İsrail, 370 km güneyde Mısır ve 950 kuzeybatıda Yunanistan’ dır.
Kuzey Kıbrıs yönetim olarak altı ilçeye ayrılmıştır. Başlıca altı yerleşim yeri vardır:Lefkoşa, Gazi Mağusa, Girne, Güzelyurt, Lefke ve İskele.

 İKLİMİ

 
Kıbrıs Adasında tipik Akdeniz iklimi yaşanmaktadır. Yazlar kuru ve sıcak, kışlar genelde yağışlı ve ılık geçer. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri ılık ve hoştur. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 30°C (90 F) üzerinde , en soğuk aylarda ise 10°C (50 F)’dır.
 
 

SAHİL

 
Mayıs ve Ekim ayları arasında ortalama deniz suyu sıcaklığı 24C olan KKTC sahilleri, lokanta, kafeterya, bar gibi tesislerin yanısıra şemsiye ve diğer ihtiyaçları karşılayacak olanaklara sahiptir. En güzel kum plajlar Gazimağusa ve Karpaz bölgesinde bulunmaktadır.Ayrıca Su kayağı, Muz, Ringo, Jet-ski, Paraşüt, Sörf, vb… her türlü aktivite ile animasyonlar da mevcuttur.
 
 

VİZE

 
Hiçbir ek ücret ödemeden Pasaportunuz ile turist vizesi alabilir, 3 ay boyunca Kuzey Kıbrıs’ta yaşayabilirsiniz.

KUZEY KIBRIS’DA YATIRIM

 

Kuzey Kıbrıs 1980’den beri yavaş ama istikrarlı bir büyüme eğrisi göstermektedir; Günümüzde Akdeniz’de en hızlı geri dönüşüm gösteren pazarlardan biri olarak kabul edilmektedir.İçerisinde bulunduğu durum itibari ile serbest piyasa ekonomisi, İngiliz ticareti ve hukuk anlayışı, uluslararası para birimlerinin geçerliliği sayesinde yabancı yatırımcılar için ideal bir yer haline getirmektedir.

Yüz Ölçümü: 3,355 km² (Tüm Alan 9,250 km²)

Nufusu : 294,906(2013)

Başkent: Lefkosa

Önemli Şehirler: Lefkoşa, Girne, Mağusa, Güzelyurt, İskele, Lefke

Para birimi :  Türk Lirası

Resmi dil: Türkçe. İngilizce yaygın olarak kullanılmaktadır.

Trafik: KKTC’de trafik soldan akmaktadır.

Bize Ulaşın !
Harita